Odmeňte sa za skúšku dospelosti 13.6.2016

Mnohí absolventi

 Mnohí absolventi sa za úspešne ukončené vysokoškolské či stredoškolské štúdium odmenia vytúženým autom — niektorí ho dostanú ako darček od rodičov, no čoraz viac mladých ľudí si ho zaobstarajú sami. Keďže ho financujú z úspor či z príjmov z brigád, rozhodujúca pri jeho výbere je najmä cena. 
 
Predajcovia sa zhodnú, že mladým ľuďom sa najviac oplatia jazdené vozidlá. Mali by si však dať pozor na to, od koho auto kúpia, aby na to v konečnom dôsledku nedoplatili a pôvodne vytúžená odmena im nečakane nevyprázdnila peňaženku. Ideálny je preto spoľahlivý autorizovaný predajca alebo osvedčený autobazár. 
 
„Ak ste absolventom školy a je pre vás dôležitá cena a ekonomická úspornosť vášho nového auta, odporúčam vám hľadať medzi jazdenými vozidlami v kategórii do 5000 € . Je to najefektívnejšia voľba v pomere cena vs. výkon. Uprednostnite benzínový variant pred dieslovým. Benzínový motor má v konečnom dôsledku nižšie prevádzkové náklady, predovšetkým z hľadiska servisných prehliadok a údržby,” radí Mária Šuríková, predajkyňa autobazáru Auto Point na Panónskej ceste. 
 
Zo skúsenosti vidí, že mladí muži — absolventi vyberajú medzi nemeckými a japonskými značkami a pri kúpe sa viac zaujímajú o technické parametre než ich spolužiačky. Ženy skôr riešia veľkosť auta v pomere k cene, prípadne sa rozhodujú medzi automatickou a manuálnou prevodovkou. 
Farba auta je pre nich dôležitá až celkom na poslednom mieste, najčastejšie sa tak predávajú biela a čierna a potom neutrálne, sivé odtiene.
 
Ak potrebujete auto do mesta, Mária Šuríková vám odporúča menšie modely, s ktorými sa ľahko manipuluje a zaparkujete prakticky kdekoľvek, aj na preplnených parkoviskách nákupných centier či v úzkych uličkách centra. Parkovací asistent v rámci doplnkovej výbavy je nesporná výhoda. 
 
Pokiaľ ešte niekoľko rokov nepomýšľate na založenie rodiny, ideálne sú podľa Šuríkovej modely typu hatchback, 5-dverový B segment — napríklad modely Mazda 2, Opel Corsa, Peugeot 208 či M1 segment — napr. Opel Astra, Peugeot 308 alebo Mazda 3. 
 
Ste dynamické typy, ktoré obľubujú rýchlu jazdu a radi prevetrajú auto cez víkend na cestách? Siahnite po športových verziách, ktoré majú nielen športový podvozok a sedadlá, ale najmä vyšší výkon, viac než 100 kW. 
 
Štýlové a oku lahodiace sú  modely Honda Civic, Volvo C30, Peugeot 208, DS3 alebo DS4. Architekti a umelecky orientované smery so sklonom k silnému individualizmu, určite vám srdce podskočí pri prémiovej značke MINI. 
 Praktické typy zasa ocenia Škodu Fabia, Kia Ceed či Hyundai i30. Zo sedanov sa podľa Šuríkovej teší u mladých popularite napríklad Mazda 6 či Škoda Octavia. Sadnú aj vám?